Bale Kursu

 

Balejim'de Bale...

Bale ile hayal ettiğiniz ritmi yakalayın...

Bale, müzik, dans ve ritmden oluşan görsel sanatların en pırıltılısıdır. Özellikle küçük kız çocuklarının düşlerini süsleyen zevkli ve büyülü bir sanattır. Bale eğitiminde enstrüman çocuğun kendi vücududur. Bu nedenle çocuğun anatomik yapısı gözetilmeden verilen yanlış eğitimlerin zararları hayat boyu sürmektedir, bale kursu ve benzeri eğitimler ile eğitimini erken yaşta başlatmak önemlidir.

Bale kursu, her yaştan sanat sever için…

Yüzyıllardan beri her gün biraz daha gelişen bu görsel şölen, günümüzde sanat dünyasının en estetik, en disiplinli dalıdır. Bale kursu ile küçük yaşlarda birbirinden güzel kostümler ve parmak uçlarında dans etme isteğiyle başlayan bu yolculuğun ilk adımıdır. İlerleyen yıllarda dansçının gelişimiyle yerini vücudu yönetme azmi, bazen acı bazen de gözyaşına bırakır. Ancak dansçının en büyük hediyesi ışıklar ve perde açıldığında sizi izleyen heyecanlı gözler ve kulaklarınızı tazeleyen o görkemli alkışlardır. Tam o anda verilen bütün emeğin karşılığını aldığınızı hissedersiniz.  Çünkü öğrendiğiniz tüm teknik beceriler, spot ışıklarının altında adeta can bulur.

İyi bir bale dansçısı olmanın sırrı ise iyi bir teknik eğitiminden geçer. Özellikle küçük yaşlarda bale kursu ile başlayan eğitim ülkemizdeki konservatuar ve bale topluluklarında yaygın bir Rus sistemi olan Vaganova tekniği ile devam eder. Büyük bir bale ustası olan Rus Profesör Agripinna Vaganova, Sovyet bale sisteminin kurucusudur. Bu sistemini ilk uyguladığı öğrencileri bile o dönemlerde Moskova’nın en büyük balerinleri ve öğretmenleri olmuşlardır. Biz de kurum olarak ayrıcalıklı bir kulvarda dans hayatlarına devam edebilecek profesyonel dansçılar yetiştirmeyi amaçladığımız için okulumuzda Vaganova sistemini uygulamaktayız. Öğrencilerimiz isteğe bağlı olarak , 6 yaştan itibaren Vaganova sertifika programına katılabilmekte, sınavlara girerek uluslararası akreditasyon belgesi alabilmektedirler.

 

Miniklerimiz için başlangıç seviyesindeki Pre-Ballet Class, orta yaş gruplarımız için Young Class ve mezun olmaya aday büyük gruplarımız için Adult Class olmak üzere üç aşamadan oluşan sınıflandırma sistemi kullanıyoruz. Pre-Ballet gruplarında birbirinden renkli bale oyunları ve stretching dersleriyle çocuklara baleyi sevdirmeyi amaçlıyoruz. Young Class’larda Vaganova tekniğini en temel haliyle uygulamaya başlayarak öğrencilerimizin point hazırlık dersleriyle kas gücü ve kondüsyon olarak gelişimlerini ön planda tutuyoruz. Adult Class’larımızda ise öğrencilerimize en üst seviyedeki stretching, barre, jump ve point çalışmalarının yanı sıra profesyonel bale dansçılığına hazırlanmaları amacıyla sahne makyajı derslerinden teorik bale derslerine kadar eğitim sunmaktayız. Bu zorlu yola adım atan ve bizimle yürüyen herkesin dansa sevgi ve istekle bağlanması en büyük hedefimiz. Sanatla kalın…

Baleye Başlama Yaşı

Bale, müzik, dans ve ritmden oluşan görsel sanatların en pırıltılısıdır. Özellikle küçük kız çocuklarının düşlerini süsleyen zevkli ve büyülü bir sanattır. Bale eğitiminde enstrüman çocuğun kendi vücududur. Bu nedenle çocuğun anatomik yapısı gözetilmeden verilen yanlış eğitimlerin zararları hayat boyu sürmektedir, bale kursu ve benzeri eğitimler ile eğitimini erken yaşta başlatmak önemlidir.

İzmir Balejim Bale Kursu, alanında uzman eğitmenlerce verilen profesyonel bale eğitimi; çocuk balesi adıyla 3 yaşlarında başlar, ileriki yaşlarda klasik, modern, jazz dansları, yetişkin konservatuvar hazırlık için özel ve teorik bale eğitimi olarak devam eder.

Balejim’de 2,5-3 yaşlarında başlayan eğitim, 3-6 yaş arasında hazırlık sınıfında sürer. 3 yaşından itibaren çocuklar bale eğitimine başlayabilir, 6 yaşından itibaren MEB onaylı 8 yıllık öğretmenlik sertifika programıyla devam eder. Öğrencilere, her yılın sonunda MEB onaylı sertifika verilir.

Öğrencilerimiz, 4. sınıfından itibaren point derslerine başlar. Balejim olarak verdiğimiz eğitimlerde esas amacımız; çocuklarımızın kas ve kemik yapılarını güçlendirmek ve vücutlarına esneklik kazandırmaktır. Bale eğitimi, fiziksel sonuçlar haricinde kişilerin kendi iç disiplinlerinin de oluşmasını sağlar. Bu disiplin, çocuklarımızın tüm hayatını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca bale, tiyatro ve drama yeteneklerinin gelişmesine de katkıda bulunur.

Dersler, başlangıç sınıflarında haftada 2 gün 1’er saat veya 1 gün blok 1,5 saattir. 3. 4. ve 5. sınıflarda derslerin gün ve sayıları artmaktadır. 3. sınıfa kadar öğrenciler, Klasik Bale, Jimnastik, Ritmik Jimnastik, Pandomim, Streching, Müzik, Makyaj ve Sanat Tarihi dersleri görürler. 4. sınıftan itibaren ise point üzerinde durmaya hazır olduklarında öğrencilere Point dersleri verilir.

Balejim Sanat Okulu olarak İzmir'de Karşıyaka, Mavişehir,Bornova ve Gaziemir şubelerimizle bale kursları düzenliyoruz.

KURSLARIMIZ
Bale Kursu
Bale Jimnastik Kursu
Bale Oyun Grubu
Modern Dans Kursu
Hiphop Kursu
K-Pop Dans Dersleri
Keman Kursu
Piyano Kursu
Klasik Gitar ve Elektro Gitar Kursları
İlk Dans Eğitimi
Yoga Kursu
Yetişkin Bale Kursu